Proběhlé akce

90. výročí založení sboru.

Dne 26. 9. 2020 jsme oslavili 90. výročí založení sboru. Nejprve byla odsloužena mše svatá u kapličky. Poté proběhla krátká schůze a předání vyznamenání. Další plánovaný program byl z důvodu počínajicí druhé vlny epidemie nového typu koronaviru zrušen. Oslavy tedy proběhly v duchu aktuálních hygienických opatření a pouze v této minimalistické variantě.

Ples 2020.

Všem děkujeme za účast, členům sboru také za vykonanou práci a dárcům za dary do tomboly. Těšíme se na setkání v roce 2021!

 

Advetní koncert

Dne 9. 12. 2018 se uskutečnil adventní koncert. Děkujeme všem, kteří zahráli, zazpívali, případně pomohli s organizací tohoto koncertu. Zejména dětem, které se nezalekly publika, zazpívaly krásné koledy a zasloužily si velký potlesk.

 

Soutěž v Lískách

 

Dne 3. 6. 2017 jsme se zúčastnili netradiční soutěže v požarním útoku s neupravenými stroji PS-8 a PS-12. Naše družstvo výborně zvládlo jak útok se strojem PS-12, tak i útok se strojem PS-8, který nám zapůjčil sbor Chvalnov-Lísky. Celá akce prověřila možnosti techniky a připravenost všech týmů. Děkujeme a rádi se zúčastníme i v příštím roce.

Pozvánku i s propozicemi této netradiční soutěže najdete ZDE.

Publikováno: 27. 8 .2017

Okresní kolo soutěže v požárním sportu

 

Po dlouhé odmlce (snad 20 let) jsme se letos zúčastnili okresního kola soutěže v požárním sportu v Kroměříži. Na rozdíl od minula se letos probojovala do okresu obě družstva, jak ženy, tak muži. 

Členové obou družstev tušili, že se svými sportovními výkony pravděpodobně neudělají díru do výsledkové listiny, ale odhodlání bylo vysoké. Minimálně se jevila příležitost konfrontovat naše umění s dovednostmi ostatních sborů na okrese a hlavně nasbírat zkušenosti pro další snažení.

Naše tušení se potvrdilo již v úvodní disciplíně, což byla štafeta 4x100 m. Ženy reprezentovala na prvním úseku (okno) Radka Litvínová, na druhém (překážka 80 cm) Katka Jarošová, na třetím (hadice a kladina) Treza Pátiková a na čtvrtém (přenos hasícího přísroje) Pavla Bušová. Za muže bojovali na prvním úseku (domek) Radim Liška, na druhém (bariéra) Staňa Svatoš, na třetím (hadice a kladina) Zdenek Nábělek a mocně finišoval s hasičákem Radovan Kalous. U obou štafet se projevilo, že nemáme překážky tak úplně v ruce a taky úřadovala nervozita. Ostatně ta se podepsala pod všechny naše výsledky. (celkové výsledky můžete shlédnout v přiloženém souboru)

Další na řadě byl závod na 100 m s překážkami. Tuto disciplínu absolvovalo 5 borců (borek) z každého týmu a započítávaly se výsledky nejlepších třech. Na okresní špičku jsme neměli, ale každý závodník do toho dal srdce a výsledky nebyly vůbec tak špatné. Zvláště 19. místo Míši Bušové stojí za zmínku.

Po poledni přišla nejočekávanější část soutěže. Požární útoky. Začali muži. Solidní tréninkové výsledky dávali naději na slušné umístění. Ale bohužel voda ze stříkačky šla moc brzo a tak útočníci nestihli doběhnout k terčům a neshodili je. Tím pádem byli diskvalifikováni.

O to více jsme drželi palce našim holkám. Těm se dařilo lépe, ale možná pod tlakem zážitku z vystoupení předchozího ženského družstva, kdy se převrátila stříkačka a málem zranila strojnici, podaly výkon na hranici 31 sekund, což není jejich maximum. 

Ovšem ani dosažené celkové výsledky z konce startovního pole nás nepřipravily o dobrou náladu a nabyté cenné zkušenosti nám poslouží k přípravě na další zápolení v požárním sportu. Všem reprezentantům děkujeme!

 

Vysledky_okres_Ps_2014.xls (54784)

 

PS: Soutěžil jsem už před těmi  20 lety! Petr V.

Okrsková soutěž v Koryčanech

 

 Letos, tak jak každý rok, jsme se zúčastnili okrskové soutěže v požárním sportu, tentokráte konané v Koryčanech. Družstva jsme nominovali ve všech kategoriích, tzn. v mužské, ženské i dětské. 

Všechna tři družstva měla řádně natrénováno, technika se zdála být v lepší kondici než loni a tak ve skrytu duše všichni účastníci mysleli na mety nejvyšší. Losování nám přálo, naši muži začínali  jako vůbec první. Družstvo ve složení Staňa Svatoš, Ladik Šumbera ml., Zdenek Nábělek, Radovan Kalous, Mirek Buš ml., Libor Hlaváč a Petr Valenta neudělalo žádnou závažnější chybu a časem 29 s nasadilo laťku na naše poměry celkem vysoko. Ostatním družstvům se tolik nedařilo, tak naši pozici mohlo ohrozit jen družstvo Chvalnova startující jako poslední. Rozuzlení této hádanky přišlo záhy po startu, kdy strojník týmu Chvalnova uklouznul. Už jsme mohli pomalu začít slavit. Chvalnovští útok sice dokončili, ale čas na vítězství nestačil. 

Naše děvčata začínala ve své kategorii také jako první. Jejich soupeřkami bylo pouze ženské družstvo Koryčan, ale to nemohlo žádným způsobem zmenšit jejich nasazení. Stejně jako muži neudělala žádnou chybu a shodným časem zvítězila! A kdo že se o to zasloužil? Katka Jarošová, Míša Bušová, Pavča Bušová, Terka Kocourková, Míša Poláková, Yveta Krpenská a Maruška Litvínová. Blahopřejeme!

Poslední startovaly naše naděje - Tom Valenta, Amálie Litvínová, Jan Valenta, Jan Jireš, Markéta Valentová, Eliška Jarošová a Lucie Valentová. Vylosovaly si druhé startovní pořadí. Po bezchybném výkonu se dlouho držely na vedoucí pozici, ale poslední startující děti z Cetechovic zvládli svůj útok o něco lépe a minimálním rozdílem 0,7s  a časem 27,2 s odsunuly naše mládežníky na druhé místo. Škoda, ale sportovně musíme uznat, že zvítězil lepší.

V porovnání s loňským okrskovým kolem, kde muži dosáhli času něco přes 50, ženy 32 a děti 29 sekund, se všechna družstva zlepšila. Jen tak dál! 

Samozřejmostí po soutěži je i křest nových příslušníků sboru hozením do kádě. A že jich letos bylo! Vše můžete shlédnout řádně zdokumentováno v naší fotogalerii.

 

Za podporu děkujeme nejen celému našemu sboru, ale i Břetislavu Bušovi ml., který nám zajistil dopravu a také rodinným příslušníkům, kteří nás přišli podpořit v hojném počtu. 

Tak naviděnou na okresním!

 

SBĚR KOVOŠROTU 2014

 

Tak jako každoročně proběhl v naší obci

sobotu 12.dubna 2014 v 16:00 sběr kovošrotu.

Překvapivě přibylo do hasičské pokladny 22 260,- Kč,

všem dárcům starého železa děkujeme.

Po naplnění kontejneru bylo připraveno pohoštění

v hasičské zbrojnici – cigáro z udírny a točené pivo.

Vzhledem ke slabé účasti členů sboru konzumace vázla,

vyprázdnění sudu od piva a úklid zbrojnice

byli nuceni odložit na pondělní večer. 

Plán odborné přípravy velitelů, strojníků a členů dobrovolných jednotek PO a požárních hlídek na rok 2014

ZDE

    Dětský den

    Poslední  prázdninovou sobotu jsme organizavali již tradiční Dětský den. Většinu atrakcí jako obvykle zajistill bratr Jan Krpenský, ale nemohu opomenout i další, zejména pak  p. Martina Jireše. Jeho skákací hrad potěšil nejen ty nejmenší.

    Že bude akce úspěšná, naznačila již příprava. Sešlo se na ni tolik hasičů a sympatizantů, že bylo všechno hotovo během hodinky a půl. Vyzkoušeli jsme také, jestli je obsluha baru (tentokrát bratr Igor Valenta) připravena na odpolední nával a spokojeni jsme se mohli těšit na odpoledne.

    Bohužel čtvrtá hodina odpolední, na kterou byl naplánován začátek,  malinko schladila naše nadšení a to dešťovou přeháňkou. Tu ale účastníci, kteří se sešli v hojném počtu, přečkali pod přístřeškem Kulturního domu a zábava se rozjela naplno. Děti plnily jednotlivé disciplíny jako na běžícím pásu a za každý úspěšně splněný úkol dostaly smajlíky. Ty pak mohly vyměnit za sladkosti, hračky či učební pomůcky darované jak Obecním úřadem v Zástřizly, tak dalšími sponzory. Všechno dokumentoval kameraman internetové televize ITV plus, tak se snad můžeme těšit i na video.

    Se setměním jsme atrakce sice uklidili, ale zábava pokračovala dál. Třeba zpěvem u kytary a táborového ohně nebo jen sdělováním zážitků mezi přítomnými.

    Všichni, se kterými jsem měl možnost mluvit, hodnotili odpoledne velmi kladně s tím, že určitě zase přijdou. Nezbývá tedy než poděkovat všem za pomoc, dárky i účast a doufat, že se nám to příště opět vydaří!

Slavnostní předání hasičské stříkačky

První červnovou sobotu náš hasičský sbor zastihla velmi radostná událost. Předání nové hasičské stříkačky od starosty obce. Jak už se v našem sdružení předpokládá,  neobešlo se to  bez „malé“ oslavy. Myslím, že naprosto zaslouženě. Vždyť je to nová stříkačka v našem sboru po dlouhých 43 letech.

Celá událost začala už dopoledne přípravou naší stávající techniky. Všechen materiál  jsme oprášili, umyli (taktéž chválihodný počin) a naaranžovali za kulturní dům, kde se vše odehrávalo.

Začátek akce byl stanoven na 16 hodin a zahajovalo se právě prohlídkou vystavené techniky. Musím poznamenat, že nás hojná účast spoluobčanů maličko překvapila a hlavně potěšila.

O páté nadešla ta kýžená chvíle. Starosta obce Igor Valenta si vzal slovo a mikrofon  a sdělil všem přítomným, kromě jiného, že pořízení nové stříkačky bylo možné pouze za přispění Krajského řadu ve Zlíně, který nám na ni poskytl dotaci ve výši 55 tis. korun. Zbytek částky do celkových 95 tis. musela přispět obec Zástřizly. Pak symbolicky předal palec rozdělovače nového stroje starostovi hasičů bratrovi Mirku Bušovi. Ten kromě díků vyslovil přání, aby žádný občan nepotřeboval služby tohoto stroje. Po jeho slovech nás velitel jednotky bratr Ladislav Šumbera seznámil s technickými daty všech vystavených strojů. U nové stříkačky poznamenal, že se jedná vpodstatě  o shodný typ stroje PS 12, jako byl náš předchozí. Na rozdíl od něj má však vyladěný motor pro vyšší výkon, výkonější chlazení,  upravené čerpalo a větší vývěvu. To vše umožňuje dodávku 1 500 litrů vody za minutu.

Další program byl ve znamení ukázek požárního útoku žen, mladých hasičů a štafety dvojic. Jako vždy se předváděčky velmi vydařily a byly divácky atraktivní. Obě družstva sklidila zasloužený potlesk.

Popravdě, nebylo to naše první setkání s naší novou stříkačkou. V té době jsme už měli za sebou několik tréninků a taky soutěž ve Střílkách. Jak to dopadlo se můžete dočíst jinde na těchto stránkách.

Určitě se hodí na tomto místě poděkovat. Jak Obecnímu zastupitelstvu v Zástřizlech, tak Krajskému úřadu Zlín. Bez jejich přispění by se pořízení nového stroje neuskutečnilo.

Součástí předání stříkačky bylo i kácení máje (nebo vytažení špalku, což se nedá dost dobře dopředu naplánovat). Tentokrát nám byla štěstěna nakloněna a máj vydržel, takže se mladí, svobodní chlapi pustili do jeho kácení. Sekerou. Až na malé vyjímky všichni s tímto nářadím pracovali velmi obratně, tak se máj po chvíli poroučel k zemi.

Co ještě dodat? Celá akce se, myslím, hezky vydařila. Občerstvení bylo zajištěno, ceny vzorné, obsluha mírná. Tak snad za 40 let u podobné akce zase naviděnou...

 

Okrsková soutěž v požárním sportu ve Střílkách

se konala v sobotu 25.5. 2013. Začátek byl stanoven na 14 hodin, což se vzhledem k nepříznivému počasí ukázalo jako velmi šťastné řešení, protože celé dopoledne propršelo. Pak ale určitě zaúřadoval sv. Florián a v průběhu soutěže se ukázalo i sluníčko.

Všechna naše tři družstva byla na soutěž výborně připravena a závodníci se na soutěž velmi těšili. Zároveň jsme vylepšili i technické vybavení, takže nervozita z toho, jak to dopadne byla na místě.

První vstoupilo do soutěže družstvo mužů. Vylosovali jsme si startovní číslo 5, což nebylo mezi 6 účastníky zrovna nejvýhodnější výchozí postavení. Družstvo ve složení Jan Krpenský, Pavel a Mirek Bušovi, Ladislav Šumbera, Libor Hlaváč, Zdeněk Nábělek a Petr Valenta začalo pořadovou přípravou, kterou zvládlo na výbornou. Pak přišel na řadu požární útok. Start naznačoval výjímečný výkon, ale technika nás bohužel zradila. Nová stříkačka nefungovala dle našich představ. Nakonec jsme byli rádi, že jsme útok vůbec dokončili. Tomu bohužel odpovídá i dosažený čas a celkové poslední místo.

Před zahájením soutěže žen se nám podařilo stříkačku opravit a nachystat ji pro naše šikovná děvčata. Míša Bušová, Katka Jarošová, Maruška a Radka Litvínovi, Yveta Krpenská a Elenka Ševčíková ve svém premiérovém vystoupení neudělaly žádnou závažnou chybu a i na podmáčeném terénu stříleckého hřiště předvedly senzační výkon a časem 32 sekund (neoficiální) zvítězily ve své kategorii.

Poslední na řadu přisly naše hasičské naděje. Abychom si kalich hořkosti vypili až do dna, nepodařilo se bohužel naši stříkačku nastartovat ani na zahřátí. Tak muselo družstvo Tomáš a Honza Valentovi, Matouš Kocourek, Amálka Litvínová, Eliška Jarošová,Terezka Pátiková a Radim Liška soutěžit se zapůjčeným strojem od stříleckých kolegů (Děkujeme!). Nebylo to na jejich výkonu téměř znát a tak skončili s časem 29 s (neoficiální) na výborném druhém místě!

Všem závodníkům gratulujeme k dosaženým výsledkům, děkujeme za účast i snahu věnovanou přípravě. Jen doufám, že jsme si tímto smůlu s novou stříkačkou vybrali a napříště budou naše výkony ještě lepší! 

Okresní kolo hry Plamen

 

    V sobotu 11. května se naši mladí hasiči zúčastnili jarního kola hry Plamen v Kroměříži. Počasí jako tradičně bylo deštivé, ale to naše reprezentační družstvo ve složení Eliška Jarošová, Jan Jireš, Radim Liška, Amálie Litvinová, Tomáš, Lucie a Honza Valentovi, Matouš Kocourek, Tereza Pátiková a René Medek nemohlo zaskočit.

    Soutěžit se mělo v těchto disciplínách: požární útok, štafeta CTIF, štafeta 4 x 60m a štafeta požárních dvojic. Ta však byla pro nepřízeň počasí nakonec zrušena. Naši mládežníci se všech soutěžních úkolů zhostili nadočekávání dobře, což se ukázalo ve výsledkové listině. Celkové páté místo z devatenácti zúčastněných družstvech je určitě moc dobrý výsledek.  

    Ještě lépe dopadla dorostenka Kateřina Jarošová, která se v okresním kole dorostu umístila na vynikajícím 3. místě a postupuje do krajského kola. Jan Krpenský ve stejné disciplíně skončil sedmý. Blahopřejeme!

    Naše díky patří nejen všem reprezentantům, ale i trenérům Pavlovi a Katce a také ochotným řidičům, kteří soutěžící do místa konání bezpečně dovezli.

 

                                                Autoři příspěvku: Lucie a Tomáš Valentovi 

 

Výsledky_plamen_11.5.2013

V sobo